Restaurace & Penzion

Bilý Mlýn

Liberec

Technické muzeum Liberec – luxusní vozy a historická technika

Milovníkům techniky a luxusních automobilů udělá radost Technické muzeum Liberec. Právě tam totiž naleznete ty nejzajímavější exponáty historické techniky.

Technika lidem ulehčuje život už stovky let. Až v minulém století ale došlo k jejímu výraznému rozmachu. Přijďte si připomenout historii techniky, prohlédnout moderní stroje a podívat se na jedinečné exponáty v Technickém muzeu Liberec.

Nové liberecké muzeum

Technické muzeum Liberec stojí teprve krátce. Bylo otevřeno v roce 2014 a s omezenou sbírkou. Kde jinde než v Liberci by ale mělo stát takové muzeum? Vždyť právě tady, před více než jedním stoletím, byl vydán první řidičský průkaz v Rakousku-Uhersku.

Tomuto důležitému historickému milníku nedělají majitelé muzea ostudu. Během šesti let sbírku několikanásobně rozrostli a rozšířili muzeum o další tři pavilony. Pokud tedy vyrazíte právě sem, očekávejte stovky historických exponátů.

Hlavním cílem je představit veřejnosti dopravní prostředky minulosti i současnosti. Od jízdních kol, přes motocykly až po automobily. Najdete tu i letadla a kolejová vozidla, psací stroje a modely autíček. Vystavované kusy se navíc každý rok mění. Na prohlídku tedy můžete vyrazit každý rok a bude vás čekat pokaždé něco nového.

Bohatý pavilon A

Rozsáhlou sbírku přináší především pavilon A. Velice zajímavá je obří sestava zmenšených modelů automobilů. Těch v muzeu naleznete několik stovek. Jedná se o historické modely slavných, ale i méně známých značek. Kromě aut se můžete těšit i na motorky a další techniku.

V pavilonu A se stanete svědky vývoje železniční dopravy. Velkým lákadlem je především parní lokomotiva. Muzeum techniky Liberec sice na svých stránkách přiznává, že mají na tomto poli ještě co dohánět, i tak tu na vás čeká několik opravdu zajímavých kousků.

K 200 letům od vynálezu jízdního kola rozšířilo muzeum svoji sbírku o unikátní kousky z historie. To samé platí o motocyklech. Výstava nabízí pohled na předválečné i poválečné motocykly. Dominantou jsou nejen zahraniční kousky, ale také legendární československé modely.

Výstava luxusních automobilů

Nebudeme vám lhát. To nejzajímavější je až expozice nazvaná Království automobilů. Jak už název napovídá, najdete tu 15 historických vozů vyrobených v rozmezí let 1906 a 1987. A nejedná se o jen tak ledajaké vozy. Jde o luxusní kousky, které po silnicích proháněly i slavné osobnosti.

Jedním z klenotů je De Dion Bouton z roku 1906 či Rolls Royce Silver Dawn z roku 1950. Poslední jmenovaný je o to víc unikátní, že se v něm proháněl i syrský princ. Rolls Royce Silver Cloud I z roku 1959 si zase oblíbila populární herečka Sophia Lorenová.

Aby těch luxusních automobilů nebylo málo, vypíchneme ještě Caddillac De Ville, který si oblíbil jeden z nejlepších zpěváků všech dob Elvis Presley, nebo Daimler DS 420, mimo jiné známý díky tomu, že jej používala britská královna Alžběta II. Muzeum nezapomnělo ani na české klenoty. Jedním z nich je vůz Praga Piccollo z roku 1929.

Expozice luxusních automobilů bude dostupná minimálně do roku 2023. Už teď je ale jasné, že se bude průběžně měnit. Pokud tedy chcete vidět výše zmiňované modely, raději si pospěšte. Může se totiž stát, že je brzy nahradí jiný luxusní vůz.

Autobusy a tramvaje

To by byl pavilon A a D. Jak jsme ale psali na samotném začátku, pavilony jsou hned čtyři. V muzeu vás tedy čeká pohled nejen na luxusní historické automobily. Těšit se můžete i na výstavu tramvají. Jedním z nejzajímavějších kousků je především historicky první liberecká tramvaj z roku 1897. Ve výstavě naleznete i tu druhou z roku 1930. Tři další tramvaje pocházejí ze zahraničí.

Dalším oblíbeným dopravním prostředkem tehdy byly i autobusy. Mezi exponáty tedy patří i historická dvojice Praga z roku 1947 a o 30 let mladší Avie Ikarus. V tuto chvíli bohužel nejsou v nejlepším stavu. Stále totiž čekají na rekonstrukci. I tak se jedná o zajímavý historický kousek, který byste si neměli nechat ujít.

Ani v tomto pavilonu (C) nechybí historické modely. Jejich sbírka není tak rozsáhlá jako v případě automobilů a motocyklů, i tak se tu nachází zajímavé kousky. O to víc když zjistíte, že většina z nich byla vyrobena už v prvním čtvrtletí 20. století.

Průmysl a historie

Liberecké muzeum techniky. To nejsou jen auta, motorky, jízdní kola a vlaky. V pavilonu B totiž najdete i něco úplně jiného. Chcete vidět, jak vypadal průmysl v Liberci? Projdete začátky v podobě výroby textilu až po automobilový průmysl a strojírenství, který v Liberci kvete dodnes.

Kromě průmyslu je k dispozici i prohlídka nazvaná Křídla pro Izrael. Ta vám připomene příběh studentů Vojenské odborné školy leteckých mechaniků z let 1947 – 1948. Zjistíte, jakou roli měli tito studenti při vzniku Izraele a proč byli tak důležití.

Jakmile poznáte minulost, přenesete se do současnosti. Liberec a průmysl dnes vám ukáže, jak na tom je průmysl v Liberci právě v těchto dnech. Prohlídka vznikala ve spolupráci s významnými firmami působícími v okolí, jedná se tedy o autentickou přehlídku pro všechny milovníky moderní techniky.

Najíst a spát

Technické muzeum vás donutí přemýšlet nad historií a současností techniky. A to je namáhavé. Až tedy dostanete hlad, zamiřte v Liberci do restaurace Bílý Mlýn. Díky nabídce kvalitních jídel z celého světa si tu pochutná opravdu každý. Je libo asijská kuchyně? Žádný problém! Máte chuť na středomořské těstoviny a saláty? Pak si z denního menu určitě vyberete. Na zapití budete mít k dispozici více než 200 druhů kvalitních vín.

Během letních měsíců můžete využít i venkovní terasy. Kromě jídla si tak užijete výhled na místní přehradu a kvetoucí přírodu. Novomanželům, oslavencům a firmám zase přijde vhod salónek v Liberci až pro 28 lidí. Jedná se o reprezentativní místnost, která je vybavená vším potřebným – od projektoru až po bezdrátové připojení k internetu.

Hlavu pak složíte v Liberci v penzionu Bílý Mlýn. Pokoje jsou vybaveny koupelnou s WC, televizí i wi-fi. K dispozici jsou malé i velké pokoje pro rodiny s dětmi i domácími mazlíčky. Jedná se tedy o ideální místo, kde přespat po náročném výletu po okolí.

Nezapomeňte navštívit naší restauraci
a penzion Bílý Mlýn

Restaurace

Dobře se najíte v Restauraci Bílý Mlýn Liberec u přehrady. Každý den nové menu z čerstvých surovin. Jazykově vybavený personál obslouží i celý autobus. Parkoviště zdarma u restaurace.

Zobrazit více ›

Penzion

Ubytovat se můžete v Penzionu Bílý Mlýn Liberec s kapacitou 16 lůžek v zeleni u přehrady. Ubytování zahrnuje parkování před okny i snídani. Vlastní koupelna, wi-fi a kabelová televize jsou samozřejmostí.

Zobrazit více ›

Salónek

Zázemí pro odpočinek Vašeho zájezdu nabídne Salónek Bílý Mlýn Liberec s vlastním vchodem a sociálním zázemím pro 28 hostů. Možnost obsluhy z restaurace personálem. Krásný výhled do zeleně.

Zobrazit více ›

Menu