Restaurace & Penzion

Bilý Mlýn

Liberec

Radnice Liberec – nejkrásnější radnice v Česku spojuje minulost a současnost

Liberecká radnice je jednou z nejkrásnějších budov v Česku. Vysoká a krásná stavba ale nenabízí jen klasické prohlídky. Můžete tu také uspořádat svatbu.

Česko je plné pozoruhodných historických památek. Některé pochází už ze středověku, jiné jsou o něco mladší. Jedna z těch mladších je i radnice v Liberci. Jakmile ji uvidíte, zjistíte, že nepotřebuje stovky let k tomu, aby vás zaujala.

Filmová hvězda

Příběh radnice se začal psát ke konci 19. století. Mezi roky 1888 – 1893 jej postavila známá firma Sachers a Gärtner. O projektování se postaral vídeňský architekt Franz Neumann. Už na první pohled je patrné, že se inspiroval právě ve svém sídelním městě. Ve Vídni totiž najdeme podobnou radnici jako v Liberci.

Radnice přitom mohla vypadat úplně jinak. Zastupitelstvo totiž dostalo hned devět návrhů i od dalších světových architektů. Franz Neumann ale svým návrhem zaujal nejvíce. Základní kámen byl položen v září 1888, stavba pak byla dokončena o pět let dříve.

Díky svému vzhledu si radnice postupem času vybudovala renomé po celém světě. Jejího interiéru využil například National Geographic k natočení dokumentárního filmu o Albertu Einsteinovi, nebo režisér Christian Duguay k natočení snímku Hitler: Vzestup zla.

Nejen nová renesance

Na stejném místě ještě v 19. století stála radnice stará. Aby se na ní nikdy nezapomnělo, nechali stavitelé do vstupního portálu zabudovat i kamenný reliéf. Ten znázorňuje založení staré i nové radnice. Zadní reliéfy pak symbolizují tři podstatné aspekty tehdejšího libereckého života – textilní průmysl, holdování měšťanů a obchodní styky se světem.

Dominantou je také balustrádový balkón nad hlavními vstupními dveřmi. Největší pozornost si ale získá výška budovy. Hlavní věž měří neuvěřitelných 65 metrů. Tu symbolicky zakončuje plastika rytíře, který bdí nad celým Libercem. Uvnitř vás pak čekají bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže i jedinečná obřadní síň.

Jako připomínka vpádu vojsk Varšavské smlouvy stojí napravo od vchodu pod okny stylizovaný tankový pás z bronzu. Do jednotlivých částí pásu jsou vyryta jména devíti obětí, které byly v roce 1968 zabity.

Prohlídky radnice

Byla by škoda, kdyby takováto krásná památka zůstala uzavřena pro veřejnost. Vedení Liberce si to samozřejmě uvědomuje, a tak je možné do radnice nahlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř. Během předem připravených prohlídek si můžete projít hned tři okruhy.

První okruh je největší a také nejdražší. Za 70 Kč (plné vstupné) uvidíte chodby, obřadní síň a podíváte se i do oblíbené věže. Právě ta láká nejvíce turistů. Pokud zvolíte tento okruh, uvidíte Liberec pěkně z nadhledu. Pro velký zájem o návštěvu věže je k dispozici i samostatná prohlídka. Druhý okruh vám za stejnou cenu ukáže krásně malovanou obřadní síň.

Svatba na radnici?

Svatba v kostele, na zámku či na hradě. To je sen celé řady nastávajících manželů. Úřad sice nezní úplně romanticky, v případě Liberecké radnice ale dostává úplně nový rozměr. Pokud tedy máte zájem o svatbu právě v této historické budově, můžete si zarezervovat místo předem.

Stačí se dostavit alespoň s dvoutýdenním předstihem na radnici a domluvit se s úředníky. Zaplatíte stanovený poplatek a můžete se těšit na dokonalou svatbu. Na samotný obřad pak budete mít půl hodiny.

Dobré jídlo? Zajděte si do restaurace Bílý Mlýn Liberec

Svatba by nebyla úplná, kdyby po ní nenásledovala oslava. Příjemné posezení nabízí restaurace Bílý Mlýn Liberec. Pěkné prostředí salónku je jako stvořené pro menší svatbu. Pohodlně se sem vejde 28 lidí. Místnost je navíc dobře vybavena. Připojit se můžete k bezdrátovému internetu, na projektoru spustit doprovodné video, nebo jen zapnout televizi.

Nejen svatebčané a jejich hosté, ale také hladoví turisté si pochutnají na široké nabídce jídel. Menu staví především na mezinárodní kuchyni. Asijské speciality, středomořské dobroty, dobře propečené a šťavnaté maso, voňavé přílohy a čerstvé saláty. To všechno nabízí restaurace Bílý Mlýn Liberec.

Stejně jako v každé dobré restauraci, i tady naleznete denní a stálé menu. Každý den si pochutnáte na vybraných jídlech připravovaných nejen v peci na dřevěné uhlí. Těšte se na krémové polévky, ale také na čerstvé ryby podle dané sezóny. Chuť k jídlu ještě více podpoří dobré víno. Stačí si vybrat z nabídky více než 200 kvalitních vín z prosklené vinotéky.

O váš dobrý spánek se pak postará v Liberci penzion Bílý Mlýn s kapacitou 16 lůžek. Pro rodiny s dětmi přijde vhod apartmán s dobrým sociálním vybavením. Každý pokoj má vlastní koupelnu s WC, připojení k bezdrátovému internetu i televizi. Cena navíc zahrnuje nejen pokoj, ale také parkování a snídani.

Nezapomeňte navštívit naší restauraci
a penzion Bílý Mlýn

Restaurace

Dobře se najíte v Restauraci Bílý Mlýn Liberec u přehrady. Každý den nové menu z čerstvých surovin. Jazykově vybavený personál obslouží i celý autobus. Parkoviště zdarma u restaurace.

Zobrazit více ›

Penzion

Ubytovat se můžete v Penzionu Bílý Mlýn Liberec s kapacitou 16 lůžek v zeleni u přehrady. Ubytování zahrnuje parkování před okny i snídani. Vlastní koupelna, wi-fi a kabelová televize jsou samozřejmostí.

Zobrazit více ›

Salónek

Zázemí pro odpočinek Vašeho zájezdu nabídne Salónek Bílý Mlýn Liberec s vlastním vchodem a sociálním zázemím pro 28 hostů. Možnost obsluhy z restaurace personálem. Krásný výhled do zeleně.

Zobrazit více ›

Menu