Restaurace & Penzion

Bilý Mlýn

Liberec

Přehrada Harcov Liberec – vodní nádrž nabízí skvělé letní osvěžení

Vodní nádrž Harcov neboli Harcovská či Liberecká přehrada je jedním z nejzajímavějších úkazů v okolí Liberce. Můžete si tu odpočinout, ale také nasát atmosféru z dob minulých.

Sevřená mezi lesem a městem. To je přehrada Harcov v Liberci. I když to tak na první pohled nevypadá, nabízí kulturní vyžití pro všechny věkové skupiny. A to zejména v letních měsících, kdy se rozjíždí sezóna koupání a letních radovánek.

Jak byla Harcovská přehrada postavena?

Popud k vytvoření přehrady dostali místní i celé Rakousko-Uhersko v roce 1897. Na konci července totiž došlo k rozvodnění řeky Nisy, která zničila místní továrnu a napáchala škody nejen v centru města. Na opravy muselo být vynaloženo 3,5 milionu rakouských korun. Aby se podobné tragédii v budoucnu předešlo, vzniklo Vodní družstvo k regulování říčních toků.

Krátce na to se už začaly spřádat plány přehrad. První z nich měla být postavena právě ta Harcovská. A i když tehdy sloužila primárně pro ochranu a zadržení vody, dnes plní i jiné účely. Jedná se o zajímavou turistickou destinaci, kde si můžete skvěle odpočinout.

Přehrada ale potěší i milovníky historické architektury. Díky dvojici věží připomíná hráz středověké hradby. Atmosféru dotváří i okolní příroda, do které Harcov dobře zapadá. Pokud tedy neholdujete letním radovánkám, prohlídka této historické pamětihodnosti vám i tak udělá radost.

Chráněné živočišné druhy

Pohled na okolní krajinu z Harcovské přehrady je úchvatný. Samotná hráz má výšku 20,5 metru, přičemž její koruna stojí 13 metrů nad zemí. Můžete se tak kochat přilehlými lesy, které hráz z jedné strany svírají, nebo si z nadhledu prohlédnout přilehlou vilovou čtvrť.

Pokud budete mít štěstí, uvidíte kolem přehrady pobíhat chráněné živočišné druhy. Lákadlem je především čolek obecný. Dospělý čolek ale dosahuje maximální velikosti pouhých 10 cm. Pokud jej chcete vidět, budete muset být opravdu pozorní. Žijí tu ale i další chránění živočichové:

  • strakapoud obecný,

  • lejsek šedý,

  • ježek západní,

  • ropucha obecná.

Volejbal i vodáctví

Lákadlem ale není jen samotná hráz. Z obou stran svírají nádrž pláže, které každoročně plní turisté z okolí i z celého Česka. V letních měsících tu najdete spoustu lidí, kteří se sluní na pláži, nebo se koupají ve vodě. Harcovská přehrada má navíc dostatečné sociální vybavení. Pokud byste se také rozhodli opálit na pláži, základní potřeby jako WC, sprchy a občerstvení tu najdete.

Koho nebaví celý den jen ležet, ten se zabaví na místním hřišti. Právě na velké pláži je totiž postaveno hřiště pro plážový volejbal. Problém není ani vodáctví. Kanoe, rafty či kajaky si můžete půjčit přímo na přehradě za malý poplatek.

Harcov potěší i rybáře. Během klidných měsíců totiž můžete vyrazit se svou loďkou a vybavením a zkusit svoje štěstí. Vodní nádrž je vhodná především k lovu nížinných ryb. Rozhodně ale nezapomeňte na rybářský lístek, abyste zbytečně nedostali pokutu.

Kam na jídlo?

Ať už budete hrát volejbal, obdivovat hráz, nebo se jen vyhřívat na sluníčku, po nějaké době vám vyhládne. A to je čas, kdy byste měli vyrazit za kvalitním jídlem. Proč si kupovat rychlovky z fastfoodu, když můžete mít nejen dobře vypadající, ale také skvěle chutnající pokrm? To je přesně chvíle, kdy byste měli vyrazit do restaurace Bílý Mlýn Liberec.

Menu staví na mezinárodní kuchyni. Najdete tu výběr toho nejlepší z Asie, Středomoří, ale i česká jídla. Milovníky masa potěší šťavnaté steaky, vegetariáni si zase pochutnají na zeleninovém salátu. V nabídce naleznete také čerstvé ryby podle denní nabídky. A abyste měli jídlo čím zapít, nabízí restaurace výběr z více než 200 druhů vín.

Předpokládáme, že na prohlídku přehrady Harcov vyrazíte v letních měsících. A právě tehdy se otevírá i venkovní posezení u přehrady. Z ní budete mít dokonalý výhled na přítok přehrady, ale také na okolní přírodu a kvetoucí rostliny. Pokrm si tak ještě více vychutnáte.

Penzion Bílý Mlýn Liberec nabízí ubytování pro jednotlivce i pro větší skupiny. S celou rodinou můžete složit hlavu v apartmánu s plným vybavením v podobě koupelny, WC, televize i bezdrátovým připojením k internetu. Stejnou výbavu mají i ostatní pokoje. Celková kapacita penzionu činí 16 lůžek.

Nezapomeňte navštívit naší restauraci
a penzion Bílý Mlýn

Restaurace

Dobře se najíte v Restauraci Bílý Mlýn Liberec u přehrady. Každý den nové menu z čerstvých surovin. Jazykově vybavený personál obslouží i celý autobus. Parkoviště zdarma u restaurace.

Zobrazit více ›

Penzion

Ubytovat se můžete v Penzionu Bílý Mlýn Liberec s kapacitou 16 lůžek v zeleni u přehrady. Ubytování zahrnuje parkování před okny i snídani. Vlastní koupelna, wi-fi a kabelová televize jsou samozřejmostí.

Zobrazit více ›

Salónek

Zázemí pro odpočinek Vašeho zájezdu nabídne Salónek Bílý Mlýn Liberec s vlastním vchodem a sociálním zázemím pro 28 hostů. Možnost obsluhy z restaurace personálem. Krásný výhled do zeleně.

Zobrazit více ›

Menu