Restaurace & Penzion

Bilý Mlýn

Liberec

Oblastní galerie Liberec uchovává české obrazy i světové skvosty

Takovou sbírku, jakou se může pyšnit právě Oblastní galerie Liberec, má jen málokdo. Vzácné obrazy světových umělců i česká díla. To vše tu uvidíte.

Krásná stavba s ještě hezčím uměním uvnitř. To je oblastní galerie Liberec. Budova v sobě pojí historický vzhled s moderním vybavením. Každý návštěvník si tak odnese skvělý zážitek, na který nezapomene do konce života.

Okénko do historie

Provoz Městských lázní, kde sídlí Oblastní galerie Liberec, byl zahájen už v roce 1902. Během osmdesátých let ale přestaly sloužit svému původnímu účelu, a tak byly prodány soukromému majiteli. Chátrající lázně naštěstí odkoupilo zpět město a s pomocí fondů Evropské unie ji odkoupilo zpět a opravilo.

Jedna z nejvýznamnějších historických budov v celém Liberci ale už dávno neslouží jako lázně. Město ji postupně přetvořilo v galerii, kterou otevřelo veřejnosti v roce 2014. Postupem času získala do své sbírky tisíce domácích i zahraničních děl. Stala se z ní tedy doslova Mekka milovníků umění.

Exponáty rozvíjí kreativní myšlení

I když jsou Městské lázně ozdobou Liberce, jediným lákadlem není jen jejich zevnějšek. Uvnitř se totiž nachází stovky unikátních výtvorů od českých i světových umělců. Expozice jsou rozděleny do všech čtyřech pater – dvou nadzemních a dvou podzemních.

Jedním z největších lákadel je stálá expozice určená interaktivním exponátům. Děti i dospělí se tu mohou dozvědět spoustu zajímavých informací o daném uměleckém díle. Hladký provoz zajišťují moderní technologie, díky nimž bude zábava zjišťovat si o autorech a výtvorech více zajímavostí.

Proč je právě tato část vhodná pro děti? Je to jednoduché. Podporuje totiž hravost, rozvíjí logické uvažování a kreativitu myšlení. Malé děti navíc učí lásce k umění. A ta se bude hodit nejen během výtvarné výchovy, ale i v pozdějším věku.

České skvosty

Dva tisíce unikátních obrazů, tři tisíce kreseb, dva tisíce grafik a tři sta soch. Právě takové množství uměleckých děl vlastní Oblastní galerie Liberec. Abyste se v tom všem neztratili, rozdělili správci galerie všechny exponáty do čtyřech tematických okruhů.

Správné patrioty určitě potěší sbírka českého umění 20. století. Jedná se o reprezentativní průřez všemi uměleckými směry. Uvidíte tu například malířské skvosty Antonína Slavíčka, Bohumila Kubišty nebo Aloise Wachsmanna. Své místo tu mají i českoněmečtí malíři působící před rokem 1945 a regionální malíři po roce 1945.

Nenechte si ujít ani výtvory francouzských malířů 19. století. Oblastní galerie Liberec vlastní například soubor děl Eugèna Boudina, který je považovaný za největší a nejcennější soubor mimo území Francie. 19. století patřilo také krajinářství. Těšit se tedy můžete i na výtvory tzv. barbizonské školy.

Lekce z historie

Milovníci rakouského umění si mohou prozatím ušetřit cestu do Vídně. Liberecká sbírka Augusta Pettenkofena a Eugena Jettela, dvou hlavních představitelů tehdejší doby, je tu totiž zastoupena kvalitně a v hojném množství. V sekci německého a rakouského malířství naleznete i sbírky grafik Jiřího Anderleho, Květy Pacovské či Čestmíra Kavky.

Komu by 19. století nestačilo, pak se může ponořit ještě hlouběji do historie. Liberecká galerie totiž vlastní i velice vzácné obrazy holandských a vlámských malířů z 16. – 18. století. Výjevy každodenního života, hospodské radovánky, vojenská služba či společnost při zábavě – to všechno uvidíte právě na těchto cenných, historických obrazech.

Vstupné za hubičku

Umění si můžete prohlédnout sami, nebo využít komentovaných prohlídek. Ty jsou pořádány zejména během speciálních příležitostí v podobě unikátních výstav. Během nich se dozvíte všechny podstatné informace nejen o vzniku samotného díla, ale také o umělci, který za ním stojí.

Oblastní galerie Liberec si pro své návštěvníky připravila i výhodné vstupné. Celou sbírku můžete zhlédnout už za 100 Kč. Rodinné vstupné stojí pouhých 200 Kč. Dovnitř se dostanete i za sníženou cenu 50 Kč pro studenty, důchodce či OZP. Galerie je otevřena od úterý do neděle. Ve čtvrtek je vstup zdarma.

Na jídlo do vyhlášené restaurace

Zpracovat vaše zážitky z prohlídky uměleckých děl vám pomůže dobré jídlo. Na to si zajděte do restaurace Bílý Mlýn Liberec. Menu se každý den mění, jedna věc ale zůstává – kvalita. Kuchyně pod vedením šéfkuchaře Marka Jelínka nabízí výběr toho nejlepšího z mezinárodní gastronomie. Pochutnáte si na šťavnatých steacích, dobrých těstovinách i lehkých středomořských salátech.

Pokud byste si nevybrali z denní nabídky, k dispozici je i stálé menu. Čerstvá ryba, kvalitní steak z telecího i z jihoamerických býků, speciality z pece nebo pochoutky od italských mistrů v podobě těstovinových pokrmů. Výběr je opravdu široký.

V teplých měsících navíc můžete využít letní terasy. Pohled na kvetoucí přírodu a nedalekou hráz podpoří vaši chuť k jídlu. A pokud byste potřebovali někde přespat, hlavu složíte v místním penzionu v Liberci. Jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje i apartmán nabízí veškeré potřebné vybavení. Nejenže se dobře vyspíte, ale budete moct brouzdat po internetu nebo se podívat na televizi.

Nezapomeňte navštívit naší restauraci
a penzion Bílý Mlýn

Restaurace

Dobře se najíte v Restauraci Bílý Mlýn Liberec u přehrady. Každý den nové menu z čerstvých surovin. Jazykově vybavený personál obslouží i celý autobus. Parkoviště zdarma u restaurace.

Zobrazit více ›

Penzion

Ubytovat se můžete v Penzionu Bílý Mlýn Liberec s kapacitou 16 lůžek v zeleni u přehrady. Ubytování zahrnuje parkování před okny i snídani. Vlastní koupelna, wi-fi a kabelová televize jsou samozřejmostí.

Zobrazit více ›

Salónek

Zázemí pro odpočinek Vašeho zájezdu nabídne Salónek Bílý Mlýn Liberec s vlastním vchodem a sociálním zázemím pro 28 hostů. Možnost obsluhy z restaurace personálem. Krásný výhled do zeleně.

Zobrazit více ›

Menu