Mořský a suchozemský svět. To všechno můžete vidět v nejstarší české botanické zahradě. Užijete si tu skvělý výlet s celou rodinou i přáteli.
Liberec se může pochlubit nejedním prvenstvím. Řada z vás určitě ví, že právě v Liberci najdete nejstarší zoo v České republice. Věděli jste ale, že se tu nachází i nejstarší botanická zahrada? Faunu a flóru si tak prohlédnete doslova na jednom místě.
Trocha historie
Historie Botanické zahrady sahá až do 19. století. Už v roce 1876 se na dnešní Masarykově třídě začaly pěstovat první keře a stromy. O osm let později byl postaven i skleník. Krátce na to ale bylo nutné pozemek vyklidit, protože na tomto místě vzniklo nové muzeum.
Historie Botanické zahrady Liberec, jakou ji známe dnes, se ale začala psát až v roce 1895. Zajímavostí budiž fakt, že už v tomto roce měli správci zahrady na starosti více než 15 tisíc rostlin. Během světových válek ale původní funkce zanikla a stalo se z ní zahradnictví.
Až ve druhé polovině minulého století konečně došlo k obnově zahrady a její přetvoření v kulturně výchovné zařízení. Sbírka během následujících desetiletí rostla až do takových rozměrů, kdy bylo nutné v roce 2014 vybudovat nový skleník.
Jedinečná sbírka leknínů
Právě rok 2014 otevřel pro Botanickou zahradu Liberec zcela nové možnosti. Pavilón pro pěstování největších leknínových rostlin světa přilákal stovky nových návštěvníků. I vy si tak můžete prohlédnou viktorii královskou, cruzovy a euryaly vzdorné. Rostliny, které v žádné jiné české botanické zahradě neuvidíte.
Mezi unikátní expozice patří také modrý leknín Blue Spider. Své jméno získal díky zajímavé kresbě na listech, která připomíná právě pavouka. K vidění tu je i zřejmě nejstarší bonsaj v zemi. Zde umístěná muraja latnatá má už více než 338 let. Daří se jí dobře, takže se na ni můžete přijít podívat i vy.
Za pavilonem leknínů najdete i sbírku japonských javorů a ukázku nevšedního zahradního designu. Tou se můžete inspirovat a vytvořit něco podobného i na vaší zahrádce. Japonské a české prostředí je sice odlišné, ale základy se dají aplikovat i na rostliny běžně dostupné v Česku.
Podmořský svět
Další krytou expozicí, kterou byste neměli minout, jsou akvária. Ta nabízí pohled nejen na podmořskou rostlinnou říši, ale také na samotné ryby. K vidění je například ostenec černý nebo bodlok pestrý. Jejich chov je v domácích podmínkách velice obtížný, naštěstí se na ně můžete přijít podívat právě do Botanické zahrady Liberec.
Co se rostlin týče, uvidíte tu například živé mořské řasy. Zajímavý je i pohled na originální a přirozená aranžmá. Poskytují totiž inspiraci pro váš domácí chov ryb v menších akváriích. Ty větší si pak prohlédnete právě v této botanické zahradě.
Venkovní výstava
Botanická zahrada Liberec ale nenabízí pouze vnitřní a skleníkové expozice. Plně využívá i místního podnebí a pěstuje některé rostliny i venku. Ve venkovních alejích se tak pokocháte sbírkou dobře rostlých jehličnatých a kvetoucích keřů. Najdete tu ale i květiny.
Koncem června tu totiž rozkvétají ušlechtilé růže. V okolí najdete i sbírku divokých růží z celého světa. Aby toho nebylo málo, sbírku doplňují opomenuté a téměř neznámé růže sadové. Dobrý dojem vytváří i střídající se záhonky trvalek.
Milovníci retra a historie by měli zamířit do expozice nazvané Rustikální zahrádka. Najdete tu staré odrůdy zelenin a rostlin, které jste mohli běžně najít na zahrádkách domů ještě v minulém století. Starou odrůdu pivoňky, kosatce, brambor, petržele či pažitky už ale tak často neuvidíte.
Otevírací doba
Kromě samotné prohlídky si uvnitř můžete pořídit i upomínkové předměty. Jednou z nejzajímavějších je kniha Botanická zahrada Liberec. Ta už na první pohled vyniká svým unikátním vzhledem a zpracováním. Uvnitř se pak skrývá plno informací nejen o samotných expozicích a sbírkách, ale také zajímavosti o jednotlivých rostlinách.
Kniha je k dostání přímo na místě za 200 Kč. Botanická zahrada je otevřena od 8 do 18 hodin během letního času, od 8 do 16 hodin během zimního času. Otevřeno je každý den. Možností, jak si pořídit knihu a prohlédnout si unikátní sbírku květin, keřů a stromů, tedy budete mít víc než dost.
Za jídlem jedině na Bílý Mlýn
Chcete ochutnat na mezinárodní kuchyni? Pak zamiřte v Liberci do restaurace Bílý Mlýn. Pochutnáte si tu na čerstvých rybách, asijských těstovinách, šťavnatých steacích i chutných a lehkých salátech. Z každodenního menu si vybere každý, ať už milovník masitých jídel, nebo vegetarián.
V letních měsících je k dispozici venkovní terasa s výhledem na místní přehradu. Firmy a větší skupiny zase mohou využít možnost pronájmu salónku. Jedná se o reprezentativní místnost, která přijde vhod i během důležitých obchodních jednání. Díky dostatečnému počtu sedadel a kvalitnímu vybavení se jedná o dobrý školící prostor, místo pro oslavu narozenin i svatby.
Po dlouhém dni v Botanické zahradě Liberec pak složíte hlavu v penzionu Bílý Mlýn Liberec. Dobře vybavené pokoje se mohou pochlubit připojením k wi-fi, televizorem a koupelnou s WC. Ubytují se tu jak rodiny s dětmi, tak skupiny i jednotlivci s domácím mazlíčkem.